Dieta_a_waga.jpg

Zła dieta to nie tylko dodatkowe kilogramy – dlaczego warto postawić na zdrowy catering dietetyczny

8.8.2022

O zbilansowanej i zdrowej diecie mówi się najczęściej w kontekście zrzucania wagi i dążenia do idealnej sylwetki. W rzeczywistości prawidłowe odżywianie ma wpływ na absolutnie wszystkie procesy, jakie dzieją się w organizmie. Odpowiada za zdolność uczenia się, zapamiętywanie, witalność i nawet wygląd cery. Tym bardziej niepokojące są badania, które sugerują, że z powodu niewłaściwych nawyków żywieniowych umiera więcej osób, niż od palenia.

Uboga i monotonna dieta jest niebezpieczna jak używki

Zgodnie z niedawno opublikowanymi wynikami Global Burden of Disease Study, zła dieta powoduje obecnie więcej zgonów na całym świecie niż palenie! Raport ten jest najbardziej wszechstronnym światowym badaniem obserwacyjnym tego rodzaju, obejmującym prawie trzy dekady testów. Wyniki pokazują, że co roku palenie tytoniu wiąże się z 8 milionami zgonów, a niezdrowa, uboga dieta przyczynia się do śmierci 11 milionów ludzi.

Spośród przyczyn zgonów związanych z dietą na szczycie listy znalazły się zawały serca i udary, a następnie nowotwory i cukrzyca typu 2. Następne w rankingu były wszelkie choroby układu trawiennego i krążenia, które w efekcie doprowadziły do śmierci. Naukowcy wysnuli więc jednogłośny werdykt, że lepsze jedzenie i picie mogłoby zapobiec 20% zgonów na całym świecie.

Co jest najbardziej niezdrowe?

Badacze ocenili spożycie 15 różnych składników odżywczych, takich jak produkty pełnoziarniste, warzywa, owoce, orzechy i nasiona, kwasy tłuszczowe omega 3, sól, czerwone mięso, przetworzone mięso, słodkie napoje, produkty mleczne i błonnik.

Co zaskakujące, spożycie czerwonego i przetworzonego mięsa, tłuszczów trans i słodkich napojów spadło na sam dół wykresu ryzyka w większości krajów – związane jest to z licznymi kampaniami informacyjnymi i coraz większą świadomością społeczeństwa.

Cztery główne czynniki przyczyniające się do zgonów to jadłospisy, w których jest:

  • za mało produktów pełnoziarnistych,
  • za mało owoców,
  • za mało orzechów i nasion,
  • za dużo soli,
  • za dużo cukru.

Wydawałoby się więc, że największym problemem jest nie tyle śmieciowe jedzenie, które je się od czasu do czasu, , ale pożywne produkty, które je się zdecydowanie zbyt rzadko. Aby tego uniknąć można zdecydować się na dopasowany do swojego gustu i potrzeb catering dietetyczny. Dieta pudełkowa bazuje na zdrowych składnikach, dzięki czemu możliwe jest zachowanie bilansu odżywczego.

Dieta śródziemnomorska – najlepsza i najbezpieczniejsza

Kraje, które stosują głównie dietę śródziemnomorską, wydają się radzić sobie najlepiej w kwestii otyłości, a najmniejsza liczba zgonów związanych z dietą występuje w Izraelu, Francji, Hiszpanii, Japonii i Andorze.

Dieta śródziemnomorska kładzie nacisk na wysokie spożycie warzyw, owoców, orzechów i nasion, roślin strączkowych, produktów pełnoziarnistych i owoców morza, umiarkowane spożycie jaj i produktów mlecznych oraz niewielkie spożycie mięsa i tłuszczów odzwierzęcych.

Ponadto długie delektowanie się posiłkami z rodziną i przyjaciółmi oraz codzienne ćwiczenia są ważnymi elementami śródziemnomorskiego stylu życia. Wykazano, że ten rodzaj diety zachęca do utraty wagi, zmniejsza ryzyko zawału serca, udaru mózgu, raka i cukrzycy typu 2.

Pon. - Pt. od 8:00 - 16:00

Fitdiet Sp. z o.o.

Nr konta do płatności za zestawy:

31 1140 2004 0000 3702 7694 9982 (mBank)

Logo przelewy 24
;