Kalkulator BMI

Sprawdź swój wskaźnik BMI

Czym jest wskaźnik BMI ?

BMI (Body Mass Index) to popularny wskaźnik stosowany do oceny prawidłowej masy ciała w stosunku do wzrostu. Jest to proste narzędzie, które pozwala szybko i łatwo określić, czy nasza waga jest w normie czy też nie. Dlaczego BMI jest tak ważne dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia? Okazuje się, że nadmierna masa ciała zwiększa ryzyko wielu chorób, takich jak choroby serca, cukrzyca czy choroby układu oddechowego. Z drugiej strony, niedowaga również nie jest zdrowa i może prowadzić do wielu poważnych problemów zdrowotnych m.in. osłabienia odporności, apatii, niedoborów witamin czy obrzęków.

Jak obliczyć BMI?

BMI to wskaźnik, który określa stosunek masy ciała do wzrostu. Obliczamy go dzieląc masę ciała (w kilogramach) przez wzrost (w metrach) podniesiony do kwadratu. Wzór na BMI wygląda następująco: BMI = masa ciała (kg) / wzrost^2 (m^2). Na przykład, jeśli ważysz 70 kg i masz wzrost 1,75 m, to Twoje BMI wynosi: 70 / (1,75)^2 = 22,9.

Skorzystaj z naszego kalkulatora powyżej, żeby otrzymać prawidłowy wynik.

Klasyfikacja wyników

Według klasyfikacji Światowej Organizacji Zdrowia, wyniki BMI można podzielić na kilka kategorii:

 • niedowaga: BMI poniżej 18,5 wartość
 • prawidłowa: BMI od 18,5 do 24,9
 • nadwaga: BMI od 25 do 29,9
 • otyłość: BMI powyżej 30

Zalety i wady wskaźnika BMI

Zalety:

 • prosty i łatwy do obliczenia
 • powszechnie stosowany i uznawany przez lekarzy i dietetyków
 • dobry wskaźnik ogólnej masy ciała i ryzyka chorób z nią związanych

Wady

 • nie uwzględnia wieku, płci, zawartości tkanki tłuszczowej i mięśniowej, stopnia wytrenowania
 • nie bierze pod uwagę różnic etnicznych
 • nie należy go stosować u kobiet w ciąży
 • nie należy go stosować u dzieci (do oceny prawidłowego rozwoju dzieci stosuje się siatki centylowe)

Jak wykorzystać wskaźnik BMI w diecie i treningu?

BMI może być dobrym punktem wyjścia dla ustalenia celów związanych z wagą i zdrowiem. Na podstawie wyniku BMI możemy określić, czy potrzebujemy zmniejszenia masy ciała, zwiększenia masy mięśniowej czy też utrzymania wagi na poziomie wartości prawidłowej.

W przypadku nadwagi lub otyłości, najważniejsze jest ograniczenie spożycia kalorii i wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych. Dieta powinna być zbilansowana i bogata w warzywa, owoce, białko i zdrowe tłuszcze. Natomiast jeśli chodzi o cele związane z budową masy mięśniowej, należy zwiększyć spożycie białka i włączyć do swojego treningu ćwiczenia siłowe, które pomogą zbudować mięśnie. Regularne sprawdzanie BMI i porównywanie go z poprzednimi wynikami może pomóc w monitorowaniu postępów i dostosowywaniu swojego planu dietetycznego i treningowego do swoich potrzeb.

Ważne jest, aby nie polegać wyłącznie na wskaźniku BMI, ale również na innych czynnikach, takich jak poziom aktywności fizycznej, dieta i ogólny stan zdrowia. Dlatego też, przed podejmowaniem działań mających na celu zmianę wagi, zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem, którzy pomogą w ustaleniu najlepszego planu działania i monitorowaniu postępów.

Więcej informacji

Pon. - Pt. od 8:00 - 16:00

Fitdiet Sp. z o.o.

Nr konta do płatności za zestawy:

31 1140 2004 0000 3702 7694 9982 (mBank)

Logo przelewy 24
;