10-nawyków-żywieniowych.jpg

Brak apetytu podczas choroby – co i jak jeść, by wspierać organizm?

20.11.2020

Podczas choroby sam widok jedzenia może być trudny do zniesienia. Gorączka, stan zapalny, utrata węchu i smaku, trudności z oddychaniem – niezależnie od tego, na jakie cierpi się schorzenie, przy tych objawach apetyt może zniknąć na kilka dni. Jedzenie jest jednak szalenie ważne w procesie leczenia – dzięki niemu organizm ma siłę na regenerację, dlatego warto wiedzieć, jak co i kiedy jeść, a czego unikać, gdy jest się chorym.

Dlaczego podczas różnych chorób nie ma się apetytu?

Kiedy jest się chorym, ciało musi skupić się na usuwaniu toksyn oraz infekcji, które doprowadziły do ​​stanu zapalnego lub innej przypadłości. Całą swoją energię przeznacza na leczenie i „nie ma czasu” na zajmowanie się jedzeniem. Specjalnie odcina odczuwanie głodu, na co wskazuje brak smaku i apetytu.

Za każdym razem, gdy człowiek coś zje, organizm przedkłada trawienie nad innymi funkcjami – nie może dopuścić do tego, by materiał zalegał zbyt długo w żołądku i jelitach. Dlatego tak ważne jest, aby podczas choroby jeść odpowiednie produkty, ponieważ niewłaściwe jedzenie sprawia, że uwaga ciała zostaje skierowana na procesy trawienny zamiast na te, które związane są z regeneracją organizmu.

Co robić?

Objawy choroby lub dolegliwości to sposób, w jaki organizm informuje, że coś jest nie tak i ciężko pracuje, aby przywrócić swoją równowagę. Ciało gromadzi zasoby, aby zająć się infekcją. Można przez to odczuwać bóle brzucha, wzdęcia, podrażnienie gardła, podwyższoną temperaturę ciała, brak smaku na języku, zmęczenie itp. Wszystkie te symptomy mają jeden cel – zmuszają człowieka do odpoczynku, zmniejszenia swojej aktywności, zapadnięcia w sen.

Przygotowywanie jedzenie byłoby zupełnym przeciwieństwem tego, czego potrzebuje ciało podczas choroby. Odpoczynek musi być długi i pełny, dlatego dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest skorzystanie z cateringu dietetycznego, szczególnie z diety pudełkowej opartej w głównej mierze na warzywach i innych lekkostrawnych produktach. Warto wybierać takie dania, które są w stanie zapewnić skondensowaną dawkę witamin i minerałów, a jednocześnie nie będą wymuszały na organizmie przyspieszonej pracy. Sprawdzą się więc wszelkiego rodzaju zupy, koktajle, musy oraz świeże owoce i warzywa.

Jak jeść podczas choroby?

Brak apetytu w chorobie można przezwyciężyć na kilka sposobów:

  • Ludziom chorym może być łatwiej jeść kilka mniejszych posiłków dziennie zamiast trzech większych;
  • Warto postarać się, aby posiłki były bogate w kalorie, białko i witaminy, aby zapewnić organizmowi mnóstwo składników odżywczych i energii;
  • Chorzy mogą również uznać, że spożywanie płynnych posiłków, takich jak koktajle i napoje białkowe, jest łatwiejsze;
  • Dodanie ziół, przypraw lub innych środków aromatyzujących do posiłków może również zachęcić do jedzenia. Czosnek czy szałwia nie tylko podkreślą smak dania, ale także uznawane są za produkty lecznicze;
  • Należy pamiętać o tym, że podczas choroby trzeba pić dużo płynów, aby zapobiec odwodnieniu.

Pon. - Pt. od 8:00 - 16:00

Fitdiet Sp. z o.o.

Nr konta do płatności za zestawy:

31 1140 2004 0000 3702 7694 9982 (mBank)

Logo przelewy 24
;