dieta-keto.jpg

Czy dieta keto rzeczywiście działa? Zalety i potencjalne korzyści

15.9.2021

Dieta keto to plan żywieniowy, który koncentruje się na żywności dostarczającej dużo zdrowych tłuszczów, odpowiednią ilość białka i bardzo mało węglowodanów. Jej celem jest wyczerpywanie zapasów cukru w ​​organizmie, przez co zacznie on rozkładać tłuszcz na energię. Powoduje to wytwarzanie cząsteczek zwanych ketonami, które ciało wykorzystuje jako paliwo. Jest ono korzystniejsze dla wielu organów, w tym dla mózgu. Dodatkowo spalanie tłuszczów może również prowadzić do utraty wagi. Jednak czy to rzeczywiście działa?

Zanim przejdziesz na keto

Czy dieta keto może przynieść pozytywne efekty? Tak. Jeśli jest dobrze poprowadzona i bazuje na wysokiej jakości składnikach, to faktycznie może przyczynić się do wielu korzyści zdrowotnych, w tym do utraty wagi czy polepszenia wyglądu skóry. Trzeba jednak pamiętać, że brakuje badań nad długoterminowymi zaletami diety ketogenicznej. Nie jest jasne, czy utrzymywanie takiego jadłospisu przez dłuższy czas jest korzystniejsze niż mniej restrykcyjne, zdrowe nawyki żywieniowe.

Dodatkowo ważne jest, aby osoby, które chcą rozpocząć dietę ketonową, skonsultowały się z lekarzem. Muszą one sprawdzić, czy mają cukrzycę, hipoglikemię, chorobę serca lub inne schorzenia, aby upewnić się, że keto jest dla nich bezpiecznym wzorcem żywieniowym.

Jeśli jednak wszystko okaże się w porządku, a dieta keto będzie przeprowadzona prawidłowo, to jej potencjalnymi korzyściami zdrowotnymi jest m.in.:

Wspomaganie odchudzania

Dieta ketogeniczna może pomóc w promowaniu utraty wagi na kilka sposobów, w tym poprzez zwiększenie metabolizmu i zmniejszenie apetytu. W metaanalizie z 13 różnych randomizowanych, kontrolowanych badań z 2013 r. naukowcy odkryli, że osoby stosujące diety ketogeniczne straciły o 5% więcej kg w ciągu 1 roku niż ludzie na dietach niskotłuszczowych.

Poprawa stanu skóry

Spożywanie diety bogatej w przetworzone i rafinowane węglowodany może zmienić równowagę bakterii jelitowych i spowodować znaczny wzrost i spadek poziomu cukru we krwi, co niekorzystnie wpływa na zdrowie skóry. Według badania z 2012 r. ograniczając spożycie węglowodanów, dieta ketogeniczna może zmniejszyć objawy trądziku u niektórych osób.

Usprawnienie pracy mózgu

Badania z 2019 r. sugerują, że ketony powstające podczas diety ketonowej zapewniają korzyści neuroprotekcyjne, co oznacza, że ​​mogą wzmacniać i chronić komórki mózgowe oraz nerwowe. Z tego powodu dieta ketonowa może pomóc w zapobieganiu lub zarządzaniu stanami, takimi jak choroba Alzheimera.

Poprawa pracy serca

Cholesterol uznawany jest za największego winowajcę w przypadku chorób układu sercowo-naczyniowego. Dostarczany jest on do organizmu przede wszystkim przez niezdrowe tłuszcze i wysoko przetworzone produkty. Stosując dobrze zaplanowaną dietę keto, która opiera się na zróżnicowanych artykułach spożywczych dobrej jakości, można ograniczyć ilość cholesterolu we krwi.

Zmniejszenie zmęczenia

Stosunek tłuszczu, białka i węglowodanów w diecie ketonowej zmienia sposób, w jaki organizm zużywa energię, powodując ketozę. Ketoza to proces metaboliczny, podczas którego ciało wykorzystuje komórki ketonowe jako paliwo – są one znacznie lepiej przyswajalne dla narządów, a tym samym mogą one działać skuteczniej.

Pon. - Pt. od 8:00 - 16:00

Fitdiet Sp. z o.o.

Nr konta do płatności za zestawy:

31 1140 2004 0000 3702 7694 9982 (mBank)

Logo przelewy 24
;