Dieta-bezglutenowa-Komosa.jpg

Dieta bezglutenowa – na czym polega?

7.12.2018

Osoby, które po spożyciu glutenu borykają się z zaburzeniami działania układu pokarmowego, co ma miejsce przy celiakii lub nadwrażliwości na gluten, muszą unikać tego składnika w swoim jadłospisie z powodów zdrowotnych. Gluten to ogólna nazwa niektórych rodzajów białek występujących w ziarnach zbóż. Nawet bardzo małe jego ilości mogą powodować problemy, więc odpowiednia dieta jest podstawą, aby ich uniknąć. Zapraszamy do skorzystania z naszego cateringu dietetycznego, w którym znajdziecie dania o niskiej zawartości glutenu.

Czego się wystrzegać?

Ziarna i składniki pochodzące ze zbóż zawierających gluten muszą zostać usunięte z diety w przypadku celiakii lub nadwrażliwości. Zalicza się do tej grupy:

  • pszenicę – w tym odmiany takie jak: durum, orkisz, farina, płaskurka i samopsza,
  • jęczmień,
  • żyto
  • owies
  • pszenżyto – krzyżówkę pszenicy i żyta.

Oznacza to, że osoby z nadwrażliwością na gluten muszą unikać znacznej części produktów dostępnych w zwykłych sklepach. Większość piw, napojów słodowych i tych fermentowanych tworzona jest z ziaren zawierających gluten. Naturalnie bezglutenowe pokarmy to m.in owoce i warzywa, także świeże mięso, drób i ryby. Te produkty spożywcze w ich czystej postaci są bezglutenowe, jednak bardzo często w sklepach dostępne są ich wersje przetworzone lub smakowe, które mogą zawierać niepożądane białka. Warto pamiętać o tym, że nawet śladowa ilość glutenu dla osoby z celiakią niejednokrotnie prowadzi do nieprzyjemnych w skutkach objawów.

[caption id="attachment_1465" align="aligncenter" width="960"]Dieta bezglutenowa Dieta bezglutenowa jest coraz popularniejsza. [/caption]

Czym zastępować?

Na rynku dostępnych jest wiele zamienników popularnych zbóż, które z powodzeniem wykorzystuje się w bezglutenowych dietach pudełkowych. Można bowiem zdecydować się na wiele produktów, w tym ryż, kukurydzę, soję, ziemniaki, tapioka, fasolę, sorgo, komosy ryżowe, proso, grykę, maniok, kokos, marantę, amarant, len. Większość z tych składników występuje zarówno w formie pełnej, jak i mąki. Daje to naprawdę wiele kombinacji, dzięki czemu posiłki osób, które unikają glutenu, nie muszą być monotonne i pozbawione smaku.

Zanieczyszczenia krzyżowe

Przy skorzystaniu z pudełkowej diety bezglutenowej można mieć pewność, że dania zostały stworzone w taki sposób, by nie dopuścić do zanieczyszczenia krzyżowego. Następuje ono wtedy, gdy potrawy przygotowuje się na zwykłych powierzchniach lub przy użyciu przyborów, które nie są dokładnie czyszczone po przygotowaniu żywności zawierającej gluten. Tostery, sita, blendery i przesiewacze mąki powinny być stosowane osobno. Rozpuszczalne przyprawy w dzielonych pojemnikach mogą również być źródłem skażenia. Gdy osoba po raz drugi zanurzy nóż w przyprawie, takiej jak musztarda, majonez lub margaryna, to całość zostaje zanieczyszczona okruchami i nie jest bezpieczna do spożycia przez osoby, które nie tolerują glutenu. Problemem może być nawet przechowywanie mąki pszennej w nieszczelnym pojemniku, gdyż potrafi ona unosić się w powietrzu i osiadać na potrawy, które w naturalnej formie są bezglutenowe.

Te wszystkie mankamenty sprawiają, że dla osób unikających glutenu skorzystanie z gotowych diet pudełkowych jest naprawdę wygodnym i komfortowym sposobem na radzenie sobie z nadwrażliwością na to białko.

Pon. - Pt. od 8:00 - 16:00

Fitdiet Sp. z o.o.

Nr konta do płatności za zestawy:

31 1140 2004 0000 3702 7694 9982 (mBank)

Logo przelewy 24
;