Dieta-czy-cwiczenia.jpg

Dieta czy ćwiczenia – co pomoże szybciej schudnąć?

15.3.2022

Dieta czy ćwiczenia – co pomoże szybciej schudnąć? Osoby, które chcą schudnąć i zaczynają interesować się wszystkim, co jest z tym tematem związane, często w przerażeniu odrywają, że aby zgubić 5 kg, trzeba wywrócić całe swoje życie do góry nogami! Obejmuje to zaawansowane ćwiczenia, skomplikowane przepisy, reguły dotyczące nawet snu i wiele innych absurdów. Prawda jest jednak taka, że aby schudnąć, wystarczy wytworzyć deficyt kaloryczny. Jak łatwiej go osiągnąć – dzięki diecie czy treningowi?

Deficyt kaloryczny – czym jest?

Krytycznym czynnikiem koniecznym do utraty wagi jest deficyt kalorii. Powstaje on w momencie, gdy organizm otrzymuje w ciągu dnia mniej kalorii, niż jest w stanie zużyć. W takiej sytuacji zaczyna on korzystać z zapasów tłuszczu, aby uzyskać dodatkową energię, której potrzebuje do funkcjonowania. Badania wykazały, że trudno jest to osiągnąć deficyt kaloryczny poprzez same ćwiczenia, a kontrolowanie tego, co się je, jest skuteczniejszą, szybszą i mniej skomplikowaną metodą.

Wbrew pozorom podczas ćwiczeń nie spala się aż tak dużo kalorii. I tak np. godzina spokojnego truchtu na bieżni nie wystarczy, by wyrównać bilans ze zjedzenia bułki z twarożkiem. Z kolei zrezygnowanie z czekoladki czy słodkiego napoju to już „zaoszczędzenie” ok. 200 kcal. Dlatego eksperci mają tendencję do przypisywania nawet 80% znaczenia prawidłowej diecie w celu utraty wagi.

Najlepsze połączenie diety z ćwiczeniami

Warto tu jednak podkreślić, że zarówno treningi, jak i dieta mają ogromny wpływ na ogólne zdrowie – nie tylko w perspektywie utraty wagi. Tylko dzięki ćwiczeniom można wzmocnić mięśnie i kondycje, a zjedzenie nawet tony superfoods nie jest w stanie tego zapewnić. Z kolei dobra żywność dostarcza organizmowi niezbędnych wartości odżywczych, a tego aktywność fizyczna już nie potrafi.

Dlatego tak ważne jest znalezienie równowagi między tymi kwestiami, co dla osoby skoncentrowanej tylko na schudnięciu może być trudne. Jeśli więc głównym celem jest zrzucenie kilogramów, to warto w pierwszej kolejności przyjrzeć się swojej diecie, a dopiero później wprowadzać ćwiczenia do swojej rutyny.

Jedzenie wspierające odchudzanie

Na szczycie tabeli żywności skierowanej do odchudzających się osób znajduje się żywność niskokaloryczna i bogata w składniki odżywcze. Idealnym rozwiązaniem jest spełnienie ogólnego zalecanego spożycia witamin i składników mineralnych przy mniejszych porcjach. Pomóc w tym może sięgnięcie po specjalnie opracowaną dietę pudełkową (1000, 1200 lub 1500 kcal). Zawiera ona takie elementy, jak:

  1. Warzywa

Są bogate w składniki odżywcze i oferują niską lub umiarkowaną ilość kalorii. Szczególnie dobrym wyborem są np.:

  • warzywa liściaste,
  • warzywa kapustne,
  • seler,
  • papryka,

Niektórzy myślą, że powinni unikać ziemniaków i innych warzyw korzeniowych, ale w rzeczywistości są to bardzo zdrowe produkty odchudzające, które mogą nasycić na wiele godzin.

  1. Owoce

Warto wybierać niskokaloryczne, wodniste owoce. Jagody są doskonałe, podobnie jak owoce cytrusowe, pestkowe, kiwi, melony i jabłka. Pomimo złej prasy fruktozy, owoce to bardzo zdrowa opcja, ponieważ zawierają mnóstwo składników odżywczych.

  1. Białko

Ważne jest, aby dostarczać białko przy każdym posiłku i przekąsce, ponieważ zapobiega ono przejadaniu się. Białko może mieć postać mięsa, ryb, jajek, ryżu, fasoli, soczewicy, orzechów i nasion.

  1. Zdrowe tłuszcze

Nierafinowane tłuszcze mogą zmniejszyć apetyt i pomóc we wchłanianiu witamin. Orzechy, nasiona, awokado i oliwa z oliwek są (w rozsądnych ilościach) niezbędne w każdej diecie.

  1. Pełnoziarniste produkty

Owies, jęczmień, brązowy ryż i komosa ryżowa to produkty o niskim IG, które utrzymują stabilny poziom cukru we krwi i mogą obniżać cholesterol. Dodatkowo  są świetnym źródłem błonnika.

Pon. - Pt. od 8:00 - 16:00

Fitdiet Sp. z o.o.

Nr konta do płatności za zestawy:

31 1140 2004 0000 3702 7694 9982 (mBank)

Logo przelewy 24
;