Dieta na detoks. Jak i kiedy warto oczyścić organizm? Po jakie produkty sięgać?
15.10.2020
Dieta na detoks. Jak i kiedy warto oczyścić organizm? Po jakie produkty sięgać? Detoksykacja stała się bardzo popularna w ostatnich latach. I chociaż nie sprawi ona, że organizm magicznie pozbędzie się wszystkich szkodliwych substancji, to jednak odpowiednia dieta pudełkowa jest w stanie przyspieszyć naturalne procesy związane z oczyszczaniem. Jakie produkty mają takie właściwości? Czym właściwie jest detoksykacja i czy warto ją robić?
Czym jest detoks w diecie?
W potocznym rozumieniu „detoks” to na ogół krótkoterminowe interwencje dietetyczne mające na celu wyeliminowanie toksyn z organizmu. Typowa dieta detoksykacyjna obejmuje okres postu, po którym następuje ścisła dieta składająca się z owoców, warzyw, soków i wody. Czasami przyjmuje się w tym czasie również zioła, herbaty, suplementy i środki do oczyszczania okrężnicy, a także wykonuje się lewatywy.
Zwolennicy detoksykacji uważają, że dzięki niej:
- organizm ma czas na samooczyszczenie i regenerację;
- dochodzi do stymulowania pracy wątroby w celu skuteczniejszego pozbycia się toksyn;
- promowane są naturalne sposoby niwelowania szkodliwych związków;
- poprawia się krążenie;
- dostarcza się organizmowi zdrowych składników odżywczych.
Terapie detoksykacyjne są najczęściej zalecane ze względu na potencjalne narażenie na toksyczne chemikalia występujące w zbyt wysokim stężeniu w środowisku lub produktach spożywczych. Należą do nich zanieczyszczenia, syntetyczne produkty, metale ciężkie i inne szkodliwe związki. Uważa się również, że te catering dietetyczny skoncentrowany na detoks pomaga w różnych problemach zdrowotnych, w tym otyłości, schorzeniach trawiennych, chorobach autoimmunologicznych, stanach zapalnych, alergiach, wzdęciach i chronicznym zmęczeniu.
Najczęstsze sposoby na detoksykację
Istnieje wiele sposobów stosowania diety detoksykacyjnej – od niezalecanych już postów głodowych po prostsze modyfikacje diety. Większość obecnie promowanych metod obejmuje co najmniej jedną z następujących czynności:
- picie większej ilości świeżych soków owocowych i warzywnych, koktajli, wody i herbaty;
- picie tylko określonych płynów, takich jak solona woda lub sok z cytryny;
- eliminacja pokarmów bogatych w metale ciężkie, zanieczyszczenia i alergeny;
- przyjmowanie suplementów lub ziół;
- unikanie wszystkich alergizujących pokarmów (np. glutenu), a następnie powolne ich ponowne wprowadzanie;
- regularne ćwiczenia;
- usunięcie z diety alkoholu, kawy, papierosów i rafinowanego cukru.
Najlepsze produkty wspierające naturalne oczyszczanie organizmu
Za żywność, która stymuluje wątrobę do skuteczniejszego usuwania toksyn, uznaje się m.in. produkty pełnoziarniste, fasolę, orzechy i nasiona. Warzywa i owoce zawierają enzymy, które pomagają poprawić trawienie, a także wiele składników odżywczych, które są silnymi środkami odtruwającymi. Są one również bogate w błonnik oraz w witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, które aktywują komórki mózgowe i poprawiają ogólne funkcjonowanie. Wszystkie te pokarmy są najlepszym źródłem przeciwutleniaczy, witamin i minerałów, które aktywują cały organizm w procesie eliminacji toksyn.