Mindful-eating.jpg

Mindful eating – dlaczego warto jeść świadomie?

8.3.2022

Mindful eating – dlaczego warto jeść świadomie? Nawet po skończeniu pełnoprawnego obiadu wielu ludzi nadal czuje się tak, jakby od kilku godzin nie jedli. Z tego powodu szybko chwytają za przekąski, żeby pozbyć się uczucia głodu. W rzeczywistości jednak przyjęli odpowiednią ilość pokarmu, kalorii i wartości odżywczych, jednak ich mózg jeszcze tego nie zarejestrował. Dlaczego? Powodem może być ciągłe rozpraszanie się podczas posiłków. Jak z tym walczyć?

Czym jest mindful eating?

Eksperci mówią, że uważne jedzenie wymaga pełnego skupienia na tym, co i jak się je. Oznacza to wyłączenie telewizora, zminimalizowanie hałasu wokół i skoncentrowanie się na posiłku. Dla wielu osób może to brzmieć jak tortury – przecież znalezienie dodatkowego czasu w napiętym grafitu niejednokrotnie będzie wymagało wyeliminowania z niego przyjemności, jaką jest np. obejrzenie jednego odcinka ulubionego serialu. A dbanie o siebie nie polega przecież na rezygnowaniu z czynności, które sprawiają radość.

Świadome jedzenie nie polega więc na tym, by przy stole nakrytym białym obrusem w ciszy jeść dania, które samemu się sobie przygotowało od początku do końca. Kluczem jest tutaj zwrócenie uwagi na sam akt jedzenia i cieszenie się pysznymi potrawami. Bardzo często spożywanie posiłków to „pochłanianie” wszystkiego w nadziei na pozbycie się uczucia głodu. Nie jest ważne, czy posłuży do tego trzydniowa sałatka, fast food dostępny w najbliższym sklepie czy czekoladki otrzymane w prezencie. Przy mindful eating takie wpadki nie mają miejsca.

Pierwsze kroki w świadomym jedzeniu

Tak naprawdę nie trzeba wiele zmieniać, by wdrażać mindful eating do swojego życia. Ważne, by dawać swojemu mózgowi sygnał, który będzie mu sugerował, że teraz jest pora na jedzenie. Świetnym pomysłem może być np.:

  • nalewanie sobie mocno schłodzonej wody i popijanie jej do posiłku,
  • stosowanie różnych przypraw,
  • rozmawianie podczas jedzenia o tym, jak dana potrawa smakuje,
  • przygotowywanie jedzenia zawsze o tej samej porze,
  • udekorowanie talerza.

Dobrym rozwiązaniem jest także skorzystanie z cateringu dietetycznego. Dzięki niemu nie trzeba poświęcać dodatkowego czasu na przygotowanie jedzenia, a tym samym można go przeznaczyć np. na słuchanie podcastów i w pełni oddać się opowiadanej historii. Kolejnym plusem jest to, że porcje są gotowe do spożycia, więc samemu można zdecydować, kiedy się je zje – przychodząc głodnym z pracy, można wyciągnąć pełnowartościowy posiłek z lodówki, podgrzać go przez kilka minut i cieszyć się pysznym daniem.

Zalety mindful eating

Poprzez uważne jedzenie można doświadczyć wszystkich smaków i zapachów dania, a tym samym odczuwać radość, spełnienie i wdzięczność za swoje ulubione posiłki. Dzięki świadomości można również docenić naturalne aromaty i nieznane składniki, co prowadzi do spożywania mniejszej ilości soli, cukru i pustych kalorii.

Za sprawą mindful eating i niepospieszaniu się w trakcie jedzenia można także nauczyć się tego, kiedy jest się sytym. Wbrew pozorom nie jest to takie oczywiste, ponieważ żołądek wysyła takie sygnały do mózgu dopiero przy zapełnieniu, a do takiego stanu nikt nie chce dopuścić. Warto więc obserwować swoje ciało, by dowiedzieć się jaka wielkość porcji jest odpowiednia. Będzie to korzystne nie tylko dla sylwetki, ale także dla samopoczucia.

Pon. - Pt. od 8:00 - 16:00

Fitdiet Sp. z o.o.

Nr konta do płatności za zestawy:

31 1140 2004 0000 3702 7694 9982 (mBank)

Logo przelewy 24
;