Nadmierny-apetyt.jpg

Nadmierny apetyt – jak pokonać ciągłą chęć na jedzenie?

10.5.2022

Głód pokarmowy jest jednym z pierwszych i podstawowych sygnałów, jakie wytwarza ludzki mózg. Jak tam samo kluczowy, jak potrzeba oddychania czy wysypiania się. Jednak bardzo często chęć na jedzenie pojawia się nawet wtedy, gdy nie ma konieczności przyjmowania kolejnych pokarmów. Co ciekawe, taki apetyt niejednokrotnie dotyczy produktów, które mają dużo cukru, soli lub tłuszczu i nie są dobre dla kondycji oraz wagi. Jak skutecznie pokonać ochotę na niezdrowe przekąski?

Nadmierny apetyt? Nie każda zachcianka jest zła!

Warto pamiętać o tym, że prawdziwe pragnienie jedzenia jest często sposobem, w jaki organizm domaga się większej ilości składników odżywczych, a niekoniecznie większej ilości jedzenia! Przyjmując nieodpowiednie pokarmy, żołądek może być wypełniony, ale zapotrzebowanie na makro- i mikroskładniki nie zostanie zaspokojone. Najczęściej dzieje się to wtedy, gdy jada się zbyt dużo przetworzonej żywności.

Warto więc nauczyć się rozpoznawać swoje jedzeniowe zachcianki i zastanowić się, czego mogą one dotyczyć. Jeśli ma się ogromną ochotę na czekoladę, to organizm może domagać się magnezu, a nie cukru. Podobnie jest np. z sorbetami, które mogą dostarczać witaminy C (wraz z pokaźną dawką kalorii).

Jak przełamać ciągły apetyt?

Oparcie się nagłej chęci podjadania lub zaspokojenia głodu hormonalnego może być trudne. Aby przezwyciężyć apetyt, wzorce zachowań, na których należy się skupić, to przede wszystkim zaprzestanie traktowania jedzenia jako emocjonalnej podpory i systemu nagród. Na szczęście możliwe jest zastąpienie tych nawyków nowymi, zdrowszymi. Warto uzbroić się w narzędzia i informacje, aby odnieść sukces. Oto najlepsze wskazówki, jak powstrzymać apetyt na jedzenie:

  1. Pozbądź się pokusy

Jeśli dom jest wypełniony masą lodów, słonych przekąsek i batoników czekoladowych, często trudno się temu oprzeć. Nie ma sensu ich trzymać „na wszelki wypadek” – w rzeczywistości nie ma takiej sytuacji, kiedy to kawałek ciasta byłby absolutnie niezbędny. Catering dietetyczny jest świetnym sposobem na to, by trzymać w domu tylko taką żywność, która naprawdę jest wymagana w ciągu dnia.

  1. Pij dużo wody

Organizm może błędnie interpretować pragnienie jako głód, a picie wody może pomóc ograniczyć apetyt na jedzenie.

  1. Unikaj prawdziwego głodu

Doprowadzając się do prawdziwego uczucia głodu (a nie jedynie chęci na jedzenie), stawia się swój organizm „pod ścianą”. Mózg podsuwa wtedy pomysły na to, jak szybko i skutecznie uzupełnić braki kaloryczne, a najlepiej robią to tłuste, słone i słodkie produkty. Dlatego planowanie z wyprzedzeniem i bycie przygotowanym może tak bardzo wpłynąć na zdrowe odżywianie.

Catering dietetyczny a wyrabianie dobrych nawyków żywieniowych

Mózg nie lubi zmian, dlatego tak ciężko jest przełamać schematy, które powtarzało się przez lata, nawet jeśli nie są one dobre ani dla psychiki, ani dla ciała. Dlatego tak ważne jest wprowadzanie różnorodności do swojej diety w taki sposób, który będzie przyjemny i skuteczny.

Dieta pudełkowa jest takim rozwiązaniem. Dzięki niej można poznać nie tylko nowe dania i smaki, ale także kontrolować ilość spożywanych kalorii bez potrzeby ciągłego zaglądania w tabele żywieniowe.

Pon. - Pt. od 8:00 - 16:00

Fitdiet Sp. z o.o.

Nr konta do płatności za zestawy:

31 1140 2004 0000 3702 7694 9982 (mBank)

Logo przelewy 24
;