Niedobory-witamin.jpg

Niedobory witamin – pierwsze objawy, jak ich unikać?

1.10.2021

Łagodny niedobór niektórych elementów odżywczych jest w dość powszechny i ​​winę za to ponosi głównie nowoczesny styl życia i sposób produkowania żywności. Wysoko przetworzone artykuły spożywcze, które pochodzą z hodowli przemysłowych i niezrównoważonych upraw, przyczyniły się do zubożenia diety w wartościowe składniki. W konsekwencji większości osób ma niedobory witamin, a w niektórych przypadkach są one na tyle poważne, że powodują niekomfortowe objawy. Jakie z nich powinny zaniepokoić?

Zmniejszenie odporności

Jeśli organizm jest chronicznie pozbawiony składników odżywczych, istnieje prawdopodobieństwo, że wprowadzi się w stan „wiecznego przeziębienia”. Zanim pojawi się np. szkorbut czy krzywica – przykłady skrajnych niedoborów witamin, ciało przez długi czas będzie wysyłało sygnały, że potrzebuje odpowiednich witamin.

Powtarzające się niewielkie stany chorobowe lub początkowo nieuciążliwe objawy mogą zwiastować niedobory. Często jest to ostrzeżenie, że coś jest nie tak i warto przyjrzeć się swojej diecie. Najczęściej wynikają one z nieodpowiedniego poziomu witaminy C, D lub A.

Problemy skórne

Choroby skóry, takie jak łupież, łuszczące się plamy, suchość i zapalenie mieszków włosowych zostały powiązane ze złym odżywianiem, przy czym szczególne znaczenie mają w tym przypadku cynk i witaminy z grupy B. Dobrymi źródłami cynku są mięso, owoce morza, rośliny strączkowe i nabiał. W celu zwiększenia poziomu witamin z grupy B należy sięgać po:

  • produkty pełnoziarniste,
  • drób,
  • ryby,
  • mięso,
  • nabiał,
  • jajka,
  • zielone warzywa,
  • rośliny strączkowe.

Jeśli rany goją się powoli lub zauważy się, że siniaki powstają niezwykle łatwo, to może być to oznaką braku witaminy C. Jej doskonałymi źródłami są owoce kiwi, pomarańcze, truskawki, papryka, brokuły i pomidory.

Skurcze mięśni

Częste, mimowolne skurcze mięśni mogą być oznaką niedoboru wapnia. Znajduje się on w nabiale, łososiu, anchois, sardynkach, ciemnozielonych warzywach liściastych, brokułach i orzechach.

Magnez to kolejny minerał, na który należy zwrócić uwagę, jeśli odczuwa się skurcze i tiki, ponieważ pomaga w utrzymaniu prawidłowego funkcjonowania układu mięśniowo-szkieletowego. Pokarmy bogate w magnez to orzechy, nasiona, soczewica, produkty pełnoziarniste, banany i awokado.

Słabe, wypadające włosy

Cienkie, łamliwe lub podatne na rozdwajanie włosy mogą być objawem niedoboru biotyny (witaminy B7), którą można znaleźć w żółtkach jaj, mięsie, rybach, nabiale, orzechach, owocach słodkowodnych, brokułach, szpinaku i słodkich ziemniakach.

Osoby, które mają mniej niż 50 lat i nie cierpią na przewlekłe choroby, a mimo to ich włosy wypadają w dużych ilościach, powinny skupić się na zwiększeniu niektórych witamin i minerałów, które mogą spowolnić lub zatrzymać ten proces. Warto zwrócić uwagę na żelazo, cynk, witaminę B3 (niacynę) oraz kwasy tłuszczowe omega 3 i 6.

Powyższe objawy niedoborów witamin to tylko wierzchołek góry lodowej – gdy są bagatelizowane, mogą przerodzić się w trudne do wyleczenia choroby. Warto więc dbać o zróżnicowane, zdrowe posiłki, którą może dostarczyć odpowiednio dobrany catering dietetyczny.

Pon. - Pt. od 8:00 - 16:00

Fitdiet Sp. z o.o.

Nr konta do płatności za zestawy:

31 1140 2004 0000 3702 7694 9982 (mBank)

Logo przelewy 24
;