Postanowienia-noworoczne.jpg

Postanowienia noworoczne – jak je utrzymać?

14.1.2021

Postanowienia noworoczne – jak je utrzymać? Wiele osób na początku roku tworzy swoją listę postanowień, jednak już mało kto potrafi się z niej wywiązać lub zmotywować się na tyle, by nie odpuścić po kilku miesiącach. Chęć zmiany swojego życia na lepsze jest jak najbardziej godną postawą, jednak trzeba wiedzieć, jak się za to zabrać, by nie stracić zapału. W szczególności dotyczy to kwestii związanych z dietą – zdrowych nawyków można się nauczyć! Oto kilka wskazówek, które mogą w tym pomóc.

Postanowienia muszą być szczegółowe

Niejasne cele, takie jak „jedz lepiej” lub „ćwicz więcej”, są trudne do skalkulowania i dlatego łatwo je bagatelizować. Znacznie większe szanse ma się na osiągnięcie sukcesu w konkretnym, mierzalnym celu. Może on dotyczyć np. ograniczenia jedzenia wieczorową porą, zrezygnowana z wysoko przetworzonych przekąsek czy dodania do dań większej ilości warzyw. Przy ostatnim postanowieniu niezwykle pomocna może okazać się wegetariańska dieta pudełkowa, dzięki której o wiele łatwiej będzie przejść na „roślinną stronę mocy”. Dodatkowo każde danie będzie smaczną niespodzianką, a nic tak nie motywuje, jak radość z odkrywania nowych przyjemności!

Postanowienia noworoczne a realistyczny, znaczący cel

Wspaniałe plany radykalnej zmiany diety od 1 stycznia są zwykle skazane na niepowodzenie. Uzyska się większe korzyści, wybierając kilka małych, ale ważnych zmian, których można się trzymać, dopóki nie staną się zakorzenionymi nawykami.

Główny cel (taki jak np. zdrowszy tryb życia), warto podzielić na kilka, a nawet i kilkanaście mniejszych podpunktów i to od nich zacząć. Dodatkowo eksperci są zdania, że jeśli chęć do zmian nie wynika wyłącznie z wewnętrznych potrzeb, to łatwiej je spełnić. I tak przejście na dietę pudełkową może być dobrym sposobem, by wpływać na lepsze nawyki żywieniowe całej swojej rodziny, a przejażdżka rowerem zamiast samochodem ma pozytywny wydźwięk na środowisko.

Pomocne strategie i postanowienia noworoczne

Gdy próbuje się zmienić nawykowe wzorce, bardzo pouczające może być prowadzenie dziennika codziennych czynności. Jeśli próbuje się np. ograniczyć spożycie kalorii, monitorowanie składu jedzenia jest koniecznością. Jeśli chce się nabrać nawyku regularnych ćwiczeń, rejestrowanie aktywności może pełnić funkcję nie tylko przypomnienia, ale również motywatora. Warto także pamiętać o tym, aby koncentrować się na swoich działaniach, a nie na postępach. Według naukowców z Uniwersytetu Yale, trik polegający na trzymaniu się swoich postanowień polega na skupieniu się na swoim zaangażowaniu i niezwracaniu zbytniej uwagi na swoje wyniki w kierunku określonego celu.

Jakie są dobre postanowienia dotyczące diety?

Oto kilka pomysłów na małe zmiany, które mogą mieć duży wpływ na zdrowie:

  • spożywanie co najmniej dwóch porcji warzyw każdego dnia przed godziną 15:00;
  • nieskomplikowana aktywność fizyczna – np. mierzenie kroków, 10 minut rozciągania, wybieranie schodów zamiast windy;
  • jedzenie tylko w określonych pokojach – w kuchni, jadalni lub przy wyznaczonym stole – ograniczy to chęć zajadania się podczas seansów filmowych czy grania;
  • wybieranie produktów zbożowych o wysokiej wyższej zawartości błonnika – są bardziej sycące, więc w konsekwencji będzie się ich jadło mniej;
  • przejście na dietę pudełkową, która jest dostosowana do potrzeb i preferencji.

Pon. - Pt. od 8:00 - 16:00

Fitdiet Sp. z o.o.

Nr konta do płatności za zestawy:

31 1140 2004 0000 3702 7694 9982 (mBank)

Logo przelewy 24
;