Regularne-jedzenie.jpg

Problemy z zasypianiem? Odpowiednia dieta może w tym pomóc!

18.8.2020

Dla ludzkiego zdrowia niezmiernie ważny jest spokojny i regularny sen. To on niego zależy naprawa i odmładzanie organizmu. Badania naukowe wykazały, że osoby, które nie mają problemów ze snem, mogą mieć lepsze wyniki w porównaniu do ludzi, którzy poświęcają więcej czasu na ćwiczenia. Sen w połączeniu z odpowiednią dietą pudełkową może  poprawić nastrój i ogólne funkcjonowanie licznych organów.

Co właściwie daje zdrowy sen?

O właściwiej higienie snu zaczęto mówić stosunkowo niedawno. Jeszcze w poprzednim wieku cykl dobowy ludzi był zupełnie inny i w pełni zależał od wschodów oraz zachodów słońca. Obecnie nie trzeba się martwić ciemnością, więc konieczne jest wypracowanie nowej, dopasowanej do swoich potrzeb rutyny. Dlaczego? Ponieważ sen przyspiesza gojenie ran i ogólną regenerację komórkową na poziomie mikrouszkodzeń. Ma też ogromne znaczenie dla strefy psychicznej, w tym zapamiętywania, uczenia się, redukcji stresu i stabilizowania emocji.

Niskiej jakości sen może prowadzić do złych nawyków żywieniowych, zwiększenia masy ciała i wzrostu ryzyka zachorowania na liczne schorzenia, takich jak depresja, zaburzenie rytmu serca lub cukrzyca. Termin bezsenność z kolei oznacza, że ma się permanentne trudności z zasypianiem lub wybudzenia następują bardzo często w środku nocy bez wyraźnej przyczyny. Dlatego np. latem wiele osób nie wysypia się tak, tak powinni z powodu upału, ale to nie identyfikuje ich jako bezsennych.

Nie zmienia to jednak faktu, że wg naukowców nawet 45% dorosłych osób z krajów wysoko lub średnio rozwiniętych ma problemy ze snem. Mogą one dotyczyć zbyt małej ilości przespanych godzin lub odpoczynku niskiej jakości. Jeśli należy się do tej grupy, jednym ze sposobów na poprawę snu jest właściwa dieta pudełkowa.

Jakie pokarmy mogą pomóc lepiej spać?

Niektóre potrawy są uważane za lepsze w promowaniu zdrowego snu niż inne, a naukowcy przeprowadzili badania nad produktami bogatymi w tryptofan, melatoninę, magnez, kwasy omega-3 i niektóre przeciwutleniacze. Oto kilka przykładów pokarmów, które mogą pomóc lepiej spać:

  • tłusta ryba (kwasy omega 3);
  • orzechy włoskie lub migdały (melatonina, magnez i zdrowe tłuszcze);
  • indyk (tryptofan);
  • rumianek (przeciwutleniacze);
  • rośliny strączkowe (magnez).

Wszystkie z tych produktów dostępne są w ramach cateringu dietetycznego. Można je otrzymać w ilościach, które nie tylko pokryją dzienne zapotrzebowanie na mikro i makroelementy, ale również zapewnią ich odpowiedni zapas.

Co jeszcze można zrobić, by lepiej spać?

  1. Opracowanie rutyny – warto być konsekwentnym w czasie kładzenia się spać i budzenia się każdego dnia;
  2. Przebywanie na słońcu – zwiększenie ekspozycji na jasne, naturalne światło, najlepiej rano i w środku dnia;
  3. Wyłączenie monitorów – zmniejszenie ilości niebieskiego światła przed snem, ponieważ zaburza ono wydzielanie melatoniny. Jest ono emitowane przez telewizory, telefony komórkowe i komputery;
  4. Odstawienie kawy i ciemnej herbaty – ograniczenie lub zrezygnowanie z kofeiny, szczególnie w późnej porze dnia;
  5. Utrzymanie optymalnej temperatury – w sypialni powinno być ok. 21oC, warto ją również regularnie wietrzyć.

Pon. - Pt. od 8:00 - 16:00

Fitdiet Sp. z o.o.

Nr konta do płatności za zestawy:

31 1140 2004 0000 3702 7694 9982 (mBank)

Logo przelewy 24
;