Przekaski.jpg

Przekąski – czy mogą być jednocześnie smaczne i zdrowe?

7.5.2021

Niezdrowe przekąski mogą zniweczyć próby prawidłowego odżywiania i uzyskania ogólnej efektywności. Jednak  dzięki prostemu planowaniu można zawsze mieć przy sobie coś, co nie tylko zaspokoi nagły głód, ale także będzie smaczne i pełne ważnych składników. Jakie przekąski mogą towarzyszyć diecie pudełkowej?

Dlaczego lubimy podjadać?

Jedną z przyjemności związanych z przysmakami jest to, że nie muszą one trzymać się sztywności zwykłych posiłków – nie mają ustalonej pory, wielkości czy składników. Baton, paluszki, chipsy, bułka, banan, cukierek – to wszystko wpisuje się w ramy przekąsek, a jest od siebie tak bardzo różne.

Dodatkowo przy podjadaniu zwraca się o wiele mniejszą uwagę na samą czynność jedzenia. Po przysmaki sięga się w czasie pracy, podczas jazdy samochodem, rozmowy przez telefon itd. Przez to zatraca się wrażenie, że właśnie przyjęło się pokaźną ilość kalorii.

Czy podjadanie między posiłkami jest ok?

Spożywanie przysmaków może być odpowiednie nawet przy rygorystycznych, zdrowych dietach. Ważne jest, aby to robić tylko wtedy, gdy jest się głodnym – nie można wkładać jedzenia do organizmu bez potrzeby lub żeby zniwelować stres czy poprawić samopoczucie.

Z drugiej strony – nie można głodować! Głód jest naturalną, zdrową reakcją, która podpowiada, że organizm potrzebuje paliwa i że zaraz wyczerpią się pokłady energii. W takim momencie sięgnięcie po przekąskę jest jak najbardziej uzasadnione, a przysmak może pomóc w dotarciu do końca dnia pracy.

Złote zasady przysmaków

Planowanie

Na podstawie własnych wcześniejszych zachowań łatwo określić, kiedy przyjdzie ochota na przekąskę. Brak planowania sprawi, że sięgnięcie po fast food, frytki i ciastka będzie niezwykle kuszące. A jeśli pod ręką znajdą się zdrowe opcje, to głód będzie mógł zostać zaspokojony czymś mniej kalorycznym, co na pewno pozytywnie przełoży się na wagę.

Świadomość

Inną rzeczą, o której należy pamiętać w swoim podejściu do podjadania, jest bycie uważnym. Bardzo łatwo jest usiąść i bezmyślnie zajadać się lodami, siedząc na kanapie przed telewizorem lub nawet przy biurku podczas pracy. Jednak badania wykazały, że bardziej wskazane jest traktowanie przekąsek z przepychem i okolicznościami regularnego posiłku.

Smak

Gdyby przyjrzeć się typowym przekąskom, okaże się, że zdecydowana większość z nich jest albo słona, albo słodka, a ich głównymi składnikami jest tłuszcz i właśnie sól lub cukier. I chociaż organizm lubi takie proste rozwiązania, to w rzeczywistości nie mają one nic wspólnego z odczuwaniem smaku. Należy sięgać po przekąski, które są faktycznie dobre – zarówno pod względem walorów smakowych, jak i wartości odżywczych.

Co warto podjadać?

Pełnowartościowe produkty bogate w błonnik i białko mogą zapewnić uczucie sytości na dłużej i wspomóc regenerację mięśni oraz zdrowie jelit. Przeważnie mają też mniej kalorii niż standardowe przekąski, dlatego można zjeść ich więcej i swobodnie je łączyć. W cateringu dietetycznym można znaleźć takie przysmaki, jak:

  • całe kawałki owoców;
  • naturalne masło orzechowe;
  • ogórek i hummus;
  • oliwki;
  • orzechy;
  • pieczona ciecierzyca.
  • pudding chia;
  • suszone pomidory;
  • szejki białkowe.

Pon. - Pt. od 8:00 - 16:00

Fitdiet Sp. z o.o.

Nr konta do płatności za zestawy:

31 1140 2004 0000 3702 7694 9982 (mBank)

Logo przelewy 24
;