siedzacy_tryb_zycia.jpg

Siedzący tryb życia a odpowiednia dieta

10.11.2022

Siedzący tryb życia to domena obecnych czasów. Aktywność fizyczna bardzo często musi być praktykowana obok życia zawodowego, przez co zabiera ona dość dużo czasu, na co nie każdy może sobie pozwolić. Brak ruchu i nieodpowiednia dieta to dwie najczęstsze przyczyny otyłości i innych problemów, dlatego warto wiedzieć, co jeść, jeśli przez większość dnia przebywa się w pozycji siedzącej.

Kiedy mowa o siedzącym trybie życia?

W ciągu nocy każda osoba spędza przynajmniej 6 godzin, wykonując minimalne ruchy, a następnie przez 2-6 jest mniej aktywna z powodu pracy czy szkoły. Według SA Health osoba nieaktywna fizycznie to nie taka, która spędza większość dnia siedząco, a ta, która rusza się mniej niż 30 minut dziennie przez większość dni tygodnia.

Warto jednak pamiętać o tym, że dla jednych osób 15 minut biegania dziennie będzie wystarczające, dla innych z kolei i godzinny spacer nie zapewni odpowiedniej dawki ruchu. Wiele zależy tu od organizmu, predyspozycji, genetyki i w szczególności od diety.

Zagrożenia wynikające z siedzącego trybu życia

Spędzanie większości dnia w pozycji siedzącej lub leżącej nie zawsze musi być związane wyłącznie z pracą czy szkołą. Niekiedy może wynikać z takich czynników, jak słabe zdrowie czy uraz, po którym następuje nieaktywny czas rekonwalescencji. Niestety przeważnie brak ruchu wynika przede wszystkim ze złych nawyków, w tym też tych jedzeniowych – nieodpowiednia dieta może przełożyć się na wzmożoną senność, ciągłe zmęczenie, brak motywacji czy też niedobór potrzebnych składników odżywczych.

Warto zdawać więc sprawę z tego, jakie problemy może generować siedzący tryb życia. Do najbardziej uciążliwych objawów należy:

  • słabsze krążenie,
  • osłabienie i utrata masy mięśniowej,
  • utrata masy kostnej,
  • ból pleców,
  • insulinooporność,
  • problemy trawienne.

Co jeść przy siedzącym trybie życia?

Przejście od ubogiej diety i siedzącego trybu życia do zdrowego ciała może być niezwykle trudne. Warto więc stawiać sobie realistyczne cele i sięgać po narzędzia, które mogą być w tym procesie niezwykle pomocne. Jednym z nich jest dieta pudełkowa, a na uwagę zasługuje szczególnie OfficeFit, która skierowana jest dla osób spędzających wiele godzin w biurze.

Catering dietetyczny może być w przypadku siedzącego trybu życia bardzo pomocny, ponieważ zapewnia:

Odpowiednią ilość białka

Jeden z najważniejszych składników odżywczych – białko, jest często określane jako posiadające wyjątkowe właściwości. Jest uważane za najbardziej potrzebny z makroskładników w procesie odchudzania ze względu na moc wpływania na hormony sytości i głodu.

Właściwą wielkość porcji

Badania wykazują, że większość osób je o wiele za dużo w pojedynczych porcjach. Jest to o tyle niebezpieczne, że wiadomość o tym, że jest się pełnym, trafia do mózgu z pewnym opóźnieniem. Dlatego też częściej można się przejeść, niż zjeść tyle, ile naprawdę organizm w danym momencie potrzebuje.

Dostęp do nieprzetworzonej żywotności

Pożywną dietę można stosować na wiele sposobów, jednak większość skutecznych, długoterminowych zdrowych planów bazuje na jak najmniej przetworzonych posiłkach, takich jak warzywa, owoce, rośliny strączkowe, produkty pełnoziarniste, orzechy i nasiona.

Pon. - Pt. od 8:00 - 16:00

Fitdiet Sp. z o.o.

Nr konta do płatności za zestawy:

31 1140 2004 0000 3702 7694 9982 (mBank)

Logo przelewy 24
;