candy-1961536_1920.jpg

Słodycze – czy jest dla nich miejsce w zdrowej diecie

14.12.2020

Kiedy zbliżają się święta, słodycze w przepięknych opakowaniach pojawiają się wszędzie. Trudno jest im oprzeć nie tylko przez wzgląd na ich wygląd i smak. Związany jest z tym również fakt, że okres przedświąteczny wzmaga odczuwanie stresu, a ten może być szybko łagodzony słodkimi pokarmami. Czy więc słodycze zawsze są złe? Czy czekoladowy Mikołaj to dobra opcja dla kogoś na diecie?

Desery a dieta

Zamawiając catering dietetyczny, można zauważyć, że nawet w najbardziej okraszonym z kalorii planie znajdują się desery. Dlaczego? Ponieważ słodycze (szczególnie te naturalne, owocowe) jak najbardziej mogą być częścią zdrowej, zbilansowanej diety. Węglowodany są potrzebne organizmowi do prawidłowego działania, podobnie jak białko, witaminy czy inne składniki odżywcze. Sekret jednak polega na tym, po jakie słodycze się sięga, ile się ich zjada i kiedy się je spożywa.

Kiedy słodycze są dobrym pomysłem?

Jak wspomniano wcześniej, słodycze są skuteczną metodą na zmniejszenie stresu. Aktywują ośrodek nagrody w mózgu, dzięki czemu niwelują nieprzyjemne objawy lęku i podenerwowania. Nic więc dziwnego, że w okresie przedświątecznym, kiedy nawarstwiają się obowiązki, deadline, a oszczędności topnieją, ma się ochotę na coś słodkiego. Dodatkowo obecna sytuacja związana z pandemią również potęguje stres. Grudzień otrzymuje więc honorowy tytuł miesiąca, w którym spożywanie słodyczy jest jak najbardziej uzasadnione.

Badacze analizujący pozytywny wpływ smakołyków odkryli, że są one dobrym rozwiązaniem w przypadku innych stresujących sytuacji, takich jak np.:

  • egzaminy,
  • rozmowy kwalifikacyjne,
  • długie kierowanie samochodem,
  • niekomfortowe spotkania,
  • czas po treningu.

Jednak o jakich słodyczach jest tu mowa?

Jakie słodycze są zdrowe?

Catering dietetyczny bazuje przede wszystkim na deserach, które można stworzyć ze świeżych owoców lub ciast bezcukrowych. Główna zasada jest taka, by unikać nadmiernej ilości tłuszczu i produktów wysoce przetworzonych. I tak jak koktajl z zamrożonych owoców będzie stanowić świetną przekąskę, to już wielowarstwowy baton, który składa się głównie z cukru i tłuszczu, rzadko kiedy będzie dobrym rozwiązaniem (sprawdzi się np. jako przekąska „ratunkowa” podczas długich wypraw w góry).

Więc co zrobić z tym uroczym świątecznym, czekoladowym Mikołajem? Takie produkty, nawet jeśli są markowe, a ich skład to coś więcej niż tłuszcz palmowy, nie mogą być uznane za zdrowe. Jednak zwracając uwagę na to, słodycze nie służą do „najadania się”, a do celebrowania wyjątkowych momentów i zwykłego poprawiania humoru, to zjedzenie jednej czekoladki na pewno nie przekreśli całej zdrowej diety.

Słodycze a dieta. Co wybrać?

W tak wyjątkowo wymagającym okresie, jakim jest pandemia i zbliżające się święta, można wybrać takie słodycze, które rzeczywiście sprawiają, że dana osoba jest zadowolona. Najważniejszy jest tu umiar i racjonalne podejście do słodkości. Nie bez powodu wymyślono kalendarze adwentowe czy bombonierki – dzięki nim można zjeść mały kawałek pysznych czekoladek, który zaspokoi ochotę na cukier. A jeśli nie, to rośliny jogurt z mrożonymi owocami i odrobiną cynamonu na pewno okaże się równie satysfakcjonującym deserem.

Pon. - Pt. od 8:00 - 16:00

Fitdiet Sp. z o.o.

Nr konta do płatności za zestawy:

31 1140 2004 0000 3702 7694 9982 (mBank)

Logo przelewy 24
;