Trendy żywieniowe na 2021 rok
4.2.2021
Każdego roku grupa smakoszy, badaczy i ekspertów z branży gastronomicznej publikuje listy nowych, modnych potraw lub sposobów przyrządzania istniejących dań. I chociaż kierowanie się modą w przypadku żywienia nie jest najrozsądniejszym sposobem na zdrową i zbilansowaną dietę, to dobrze jest wiedzieć, jakie ciekawe i nietuzinkowe kompozycje smakowe zostały wymyślone przez najlepszych kucharzy. Część z nich na pewno znajdzie się w niejednym cateringu dietetycznym! Poznaj trendy żywieniowe na 2021 rok.
Wegańskie przysmaki
Przewiduje się, że nawet i 40% ludzi przejdzie na diety roślinne w 2021 roku, czy to ze względu na zdrowie publiczne, zwierząt czy planety. Eksperci już zauważają, że coraz więcej osób znacznie ogranicza spożycie produktów odzwierzęcych i nie musi się to wiązać z pełnym weganizmem. Dobra wiadomość jest taka, że firmy produkujące żywność coraz częściej wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów i powiększają swoją ofertę o roślinne alternatywy. I tak jak jeszcze kilka lat temu były one drogie, trudnodostępne i mało smaczne, to teraz sytuacja zupełnie się zmieniła – wegańskie przysmaki można kupić w każdym sklepie i są one pyszne!
Wszechobecność ciecierzycy
Ten trend związany jest z powyższym – ciecierzyca, podobnie jak soja i inne strączki, bogata jest w białko i minerały, które uzupełniają wegańską lub wegetariańską dietę pudełkową. Dodatkowo ten wszechstronny składnik występuje w przeróżnych formach, w tym np. jako:
- mąka,
- falafel,
- aquafaba,
- hummus,
- pita.
Zarówno z całej ciecierzycy, jak i z mąki czy wody po gotowaniu można stworzyć naprawdę pyszne dania i produkty, w tym lody, ciasta, bezy, pasy i wiele, wiele innych.
Chleb świętojański powraca
Chleb świętojański ma powrócić i na szczęście można spodziewać się poprawy jego smaku. Ponowne zainteresowanie tym produktem wynika z jego niezwykłego profilu składników odżywczych, a mianowicie z wysokiej zawartości hydroksyproliny, związku zwykle występującego tylko w produktach pochodzenia zwierzęcego. Chociaż brzmi to jak coś, czym możesz napełnić zbiornik benzyny, HYP jest w rzeczywistości całkowicie naturalnym aminokwasem używanym do tworzenia kolagenu. Przesadnie reklamowany jako „cud” w rodzaju eliksiru przeciwstarzeniowego, HYP jest z pewnością uważany za ważny dla zdrowia skóry, kości i mięśni.
Dominacja oliwy z oliwek
Nowe badania dotyczące niektórych składników oliwy z oliwek sprawiły, że społeczność naukowa i żywieniowa ponownie podekscytował ten zdrowy olej. W centrum uwagi znalazły się zawarte w nim elenolid i tyrosol, które, jak wykazano, chronią przed chorobami serca i mózgu.
Pomimo popularności oleju kokosowego i pełnotłustego masła przewiduje się, że w 2021 r. oliwa z oliwek zdecydowanie odzyska pozycję numer jeden wśród zdrowych tłuszczów. Jest ona idealna do gotowania, tworzenia sosów sałatkowych i smacznych dipów. Jest to naturalnie czysty i zdrowy olej, jednak warto zwrócić uwagę na to, by kupować tylko oliwę z pierwszego tłoczenia.
Coraz więcej nowych składników
Gdy mowa o innych nowych (lub wykorzystywanych w innowacyjny sposób) składnikach, które mają zyskać na popularności, warto zwrócić uwagę na:
- natto,
- miód Manuka,
- macę,
- olej z wiesiołka,
- borówkę brusznicową,
- grzyby,
- kminek,
- yerba mate,
- acerolę.