witaminad.jpg

Czas zadbać o poziom witaminy D!

14.11.2023

Wśród piękna jesieni kryje się często pomijany problem – naturalny brak dostępu do witaminy D. Chociaż hibernacja w pomieszczeniu może być kusząca, gdy spada temperatura i dni stają się krótsze, zaniedbanie zapotrzebowania organizmu na odpowiednią ekspozycję na światło słoneczne może mieć poważne konsekwencje dla ogólnego samopoczucia. Dowiedz się, jak i dlaczego warto uzupełniać niedobory witaminy D.

Dlaczego witamina D jest ważna dla Twojego zdrowia?

Chociaż najbardziej znaną funkcją witaminy D jest wspomaganie wchłaniania wapnia, oferuje ona szereg innych, równie niezbędnych korzyści. Ostatnie badania wykazały silny związek między niedoborem witaminy D a różnymi chorobami przewlekłymi, w tym schorzeniami układu krążenia, cukrzycą, a nawet niektórymi rodzajami nowotworów. Trzeba też pamiętać, że ten niezbędny składnik odżywczy odgrywa rolę w poprawie nastroju i zdrowia psychicznego poprzez zwiększenie poziomu serotoniny w mózgu.

Ciekawym aspektem witaminy D jest jej nieuchwytny charakter. W przeciwieństwie do innych witamin, które można łatwo uzyskać poprzez samą dietę, organizm wytwarza witaminę D głównie wtedy, gdy skóra jest wystawiona na działanie promieni słonecznych. To dodaje intrygującego akcentu do zrozumienia, dlaczego niektóre populacje są bardziej narażone na niedobory w porównaniu z innymi. Co więcej, niektóre grupy, takie jak osoby starsze lub o ciemniejszej pigmentacji skóry, w naturalny sposób wytwarzają mniej witaminy D lub mają zmniejszoną zdolność do jej syntezy.

Jakie jest zapotrzebowanie na witaminę D?

Dla niektórych osób uzyskanie wystarczającej ilości witaminy D może być wyzwaniem, ponieważ jest ona syntetyzowana głównie w skórze pod wpływem światła słonecznego. Czynniki takie jak długie przebywanie w pomieszczeniach zamkniętych lub mieszkanie w regionach o ograniczonym nasłonecznieniu mogą przyczyniać się do obniżenia poziomu tego niezbędnego składnika odżywczego. W związku z tym włączenie do diety źródeł bogatych w witaminę D – takich jak tłuste ryby lub żywność wzbogacona – staje się coraz ważniejsze, aby zapewnić jej odpowiednie spożycie.

Przyjmuje się, że codzienne spożycie witaminy D dla większości dorosłych w ilości 600-800 IU dziennie jest wystarczające. Jednak zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub specjalistą ds. żywienia, aby dostosować dawkowanie witaminy D do swoich indywidualnych potrzeb, szczególnie jeśli istnieją konkretne problemy zdrowotne lub obawy dotyczące niedoboru witaminy D.

Czy można dostarczyć witaminę D z pożywienia?

Choć słońce jest często reklamowane jako główne źródło witaminy D, należy pamiętać, że żywność może również w istotny sposób przyczyniać się do utrzymania zdrowego poziomu tego niezbędnego składnika odżywczego. Tłuste ryby, takie jak łosoś i makrela, są bogatym źródłem witaminy D. Te produkty są dodatkowo napakowane omega-3 i nie tylko dostarczają tłuszcze zdrowe dla serca, ale także pomagają zaspokoić codzienne zapotrzebowanie na witaminę D. Dodatkowo wzbogacana żywność, taka jak produkty mleczne i mleko sojowe, mogą oferować znaczną ilość tego niezbędnego składnika odżywczego.

Warto jednak zauważyć, że uzyskanie wystarczającej ilości witaminy D z samego pożywienia może być trudne. Większość naturalnych źródeł żywności dostarcza jedynie niewielkich jej ilości, więc niejednokrotnie konieczne jest sięgnięcie po suplementy.

Pon. - Pt. od 8:00 - 16:00

Fitdiet Sp. z o.o.

Nr konta do płatności za zestawy:

31 1140 2004 0000 3702 7694 9982 (mBank)

Logo przelewy 24
;