zupy.jpg

Zupy – pełnoprawne posiłki, czy dodatki do dania głównego?

5.8.2021

Zupy to pełnoprawne posiłki, czy dodatki do dania głównego? Utarło się, że zupa jest dodatkiem do dania głównego, jednak w rzeczywistości może stanowić najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Wszystko zależy od tego, z czego i jak jest przygotowana oraz czy zapewnia wystarczającą ilość składników odżywczych. Dieta pudełkowa złożona z samych zup może być świetnym rozwiązaniem dla wszystkich tych, którzy chcą schudnąć lub zacząć zdrowo się odżywiać.

Koncentracja składników odżywczych

Przygotowana z odpowiednich składników zupa może być naprawdę zdrowym daniem o wielu korzyściach odżywczych. W zupach – w porównaniu do wielu tradycyjnych dań – znajduje się znacznie więcej witamin i minerałów. Ma to związek ze sposobem obróbki i ilością warzyw.

Wysokie spożycie warzyw wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem przybierania na wadze, co jest czynnikiem ryzyka chorób przewlekłych, takich jak np.:

  • choroby serca,
  • cukrzyca typu 2,
  • nadciśnienie,
  • zaburzenie pracy jelit.

Ponadto warzywa zapewniają liczne korzyści zdrowotne ze względu na wysoką zawartość witamin, minerałów, błonnika i związków roślinnych, a jednocześnie niski poziom kalorii i tłuszczu.

Dlaczego warto jeść zupy?

Dieta pudełka na bazie zup może w znaczący sposób przyczynić się do polepszenia ogólnego zdrowia. Badania pokazują, że dzienne spożycie kalorii jest zwykle niższe u osób jedzących zupy przynajmniej 3 razy w tygodniu. Odkryto również, że tacy ludzie mają lepszą jakość diety, charakteryzującą się obniżoną zawartością tłuszczu i zwiększonym spożyciem białka i błonnika.

I chociaż zupy nie są kojarzone z pełnoprawnym posiłkiem, to tak naprawdę mogą zmniejszyć głód i zwiększyć sytość. Dzieje się tak, ponieważ błonnik przyczynia się do poszerzenia objętości żołądka poprzez wchłanianie wody.

Jednak jedną z najważniejszych korzyści diety opartej na zupach jest fakt, że przyczynia się ona do większego spożycia warzyw. Jest to niezwykle istotne, ponieważ specjaliści alarmują, że większość dorosłych osób nie przyjmuje w ciągu dnia zalecanej porcji produktów roślinnych. Niejednokrotnie za taki stan odpowiada niechęć do warzyw spowodowana np. przymuszaniem do ich spożywania w dzieciństwie lub też nieumiejętność ich smacznego przygotowania. Dla takich osób pełna aromatu kremowa zupa może być prawdziwym odkryciem i zachętą do spróbowania innych potraw roślinnych.

Czy taka dieta jest dla każdego?

Tak, jednak należy wziąć pod uwagę kilka czynników. W Fit Diet dostępny jest catering dietetyczny bazujących wyłącznie na zupach, ale trzeba podkreślić, że są one bardzo zróżnicowane. Skomponowane są z takich składników, by możliwe było dostarczenie wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Oznacza to, że są pełne owoców, warzyw, białka, zbóż i dobrych tłuszczów.

Spożywanie zup nie ma związku z dietami eliminacyjnymi – te zakładają niwelowanie ze swojego jadłospisu określonych produktów (np. dieta wegańska) lub znaczne ograniczanie pewnych makroelementów (np. dieta ketogeniczna). Zupy można tworzyć na wiele różnych sposobów i niezliczonej gamy składników, dzięki czemu uważane są one za zdrowe i pełnoprawne posiłki.

Pon. - Pt. od 8:00 - 16:00

Fitdiet Sp. z o.o.

Nr konta do płatności za zestawy:

31 1140 2004 0000 3702 7694 9982 (mBank)

Logo przelewy 24
;