DASH.jpg

Co jeść przy nadciśnieniu tętniczym? Czym jest dieta DASH?

10.8.2022

Dieta DASH (skrót od Dietary Approaches to Stop Hypertension) to plan zdrowego odżywiania, który ma pomóc w leczeniu lub zapobieganiu nadciśnieniu. Obejmuje pokarmy bogate w potas, wapń i magnez. To właśnie te składniki odżywcze pomagają kontrolować ciśnienie krwi. Dieta ogranicza żywność o wysokiej zawartości sodu, tłuszczów nasyconych i cukrów.

Co wyróżnia dietę DASH?

Badania wykazały, że dieta DASH może obniżyć ciśnienie krwi już w dwa tygodnie, a także obniżyć poziom lipoprotein o niskiej gęstości cholesterolu we krwi (LDL). Wysokie ciśnienie krwi i wysoki poziom cholesterolu LDL to dwa główne czynniki ryzyka chorób serca i udaru mózgu. Jednak dlaczego dieta DASH działa?

Główną zaletą tej diety jest to, że zawiera znacznie mniej sodu niż typowy jadłospis – zamiast ponad 3500 mg ma jedynie ponad 2000 mg. Spełnia to zalecenia dietetyczne, aby utrzymać odpowiednie dzienne spożycie sodu na bezpiecznym poziomie. W diecie DASH kładzie się nacisk na:

  • używanie bez sodowych przypraw lub aromatów zamiast soli;
  • niedodawanie soli podczas gotowania ryżu, makaronu itd.; wybieranie
  • świeżych, mrożonych lub konserwowanych warzyw; czytanie etykiet
  • żywności i wybieranie opcji o niskiej zawartości sodu lub bez dodatku soli i ograniczenie spożycia wysoko przetworzonych produktów.

Z jakich produktów składa się dieta DASH?

Dieta DASH to elastyczny i zbilansowany plan żywieniowy, który pomaga stworzyć zdrowy dla serca styl odżywiania. Przede wszystkim jest bogata w warzywa, owoce i produkty pełnoziarniste. Obejmuje beztłuszczowe lub niskotłuszczowe produkty mleczne, ryby, drób, fasolę i orzechy. Ogranicza żywność o wysokiej zawartości tłuszczów nasyconych, taką jak tłuste mięso i pełnotłuste produkty mleczne.

Stosując DASH, ważne jest, aby wybierać pokarmy, które są:

  • bogate w potas, wapń, magnez, błonnik i białko;
  • mają niską zawartość tłuszczów nasyconych;
  • mają niską zawartość sodu.

Dlaczego warto zmniejszyć ilość soli w diecie?

Chlorek sodu (czyli zwykła sól kuchenna w różnych postaciach) jest niezbędna dla zachowania zdrowia organizmu. Jednak wysokie spożycie soli może podnieść ciśnienie krwi, co z czasem uszkadza liczne organy na wiele sposobów. Nadciśnienie wiąże się z chorobami serca, udarem, niewydolnością nerek i innymi problemami zdrowotnymi.

Jeszcze nie tak dawno wierzono, że ludzkie ciało jest w stanie wydalić zbyt dużą ilość soli wraz z moczem, więc jej nadmierne spożycie nie jest aż takim problemem. Dzięki najnowszym badaniom udało się ustalić, że niezależnie od poziomu spożywanej soli, sód jest magazynowany i uwalniany z ciała w tygodniowych i miesięcznych wzorcach. Są one zależne od aldosteronu, który reguluje wydalanie sodu z nerek oraz glikokortykoidów, które pomagają regulować metabolizm.

Te zmiany wywołane przez sól mogą zatem częściowo wyjaśniać, dlaczego diety wysoko solne są powiązane z cukrzycą, chorobami serca i innymi problemami zdrowotnymi, które mogą wynikać ze stanu zwanego zespołem metabolicznym.

Pon. - Pt. od 8:00 - 16:00

Fitdiet Sp. z o.o.

Nr konta do płatności za zestawy:

31 1140 2004 0000 3702 7694 9982 (mBank)

Logo przelewy 24
;