Utrzymanie_wagi.jpg

Utrzymanie wagi w święta – na co zwrócić uwagę?

10.12.2022

Okres świąteczny, który z biegiem lat zaczyna się coraz wcześniej, wypełniony jest klimatyczną muzyką, spotkaniami z najbliższymi i pysznym jedzeniem. To ostanie często powoduje sporo dyskomfortu u ludzi, którzy starają się utrzymać lub zmniejszyć swoją wagę. Jednak wbrew pozorom nie trzeba odmawiać sobie świątecznych przysmaków nawet wtedy, gdy chce się ograniczyć spożywane kalorie. Jak tego dokonać?

Świąteczne potrawy to coś więcej niż tylko jedzenie

Wiele osób potrafi utrzymać swoją zdrową dietę przez 330 dni, jednak gdy tylko zaczyna się grudzień, to borykają się one z przejadaniem i sięganiem po przekąski, które do tej pory były dla nich nieistotne. Dzieje się tak, ponieważ zasiadanie do stołu i przebywanie z najbliższymi podczas świąt automatycznie kojarzy się z pochłanianiem ogromnej ilości jedzenia.

Sytuacja ta jest jeszcze trudniejsza, gdy rodzina wywoduje stres i niepokój, a chwalenie potraw i moment ich konsumowania to jedyne momenty podczas takiego spotkania, które nie generują problemów.

Warto więc dać sobie pozwolenie na jedzenie wszystkiego w małych porcjach, zaczynając od najzdrowszych opcji – takich jak świeże owoce, ryba czy barszcz. Nie można też głodzić się przez cały dzień w oczekiwaniu na świąteczny posiłek lub przyjęcie. Należy w tym czasie jeść normalnie, korzystając np. z cateringu dietetycznego w opcji LifeFit.

Co może zaniepokoić?

Radzenie sobie ze świątecznym stresem i przybieraniem na wadze jest jeszcze większym wyzwaniem dla osób, które zmagają się z zaburzeniami odżywiania. Zaplanowanie posiłków z wyprzedzeniem jest niezwykle pomocne, zwłaszcza w okresie ciągłego biesiadowania. Warto cały czas pamiętać o tym, że od jednego większego posiłku się nie przytyje, jednak trzeba wyznaczyć sobie jasne i możliwe do utrzymania granice.

Jeśli jedzenie traktowane jest jako forma wsparcia i ma się z nim niezbyt zdrowe relacje, to święta są ogromnym wyzwalaczem, które tylko spotęgują takie niewłaściwe wzorce. Warto więc – zamiast koncentrować się wyłącznie na świątecznym „obżarstwie” – spojrzeć na swoje podejście do jedzenia całościowo i jeśli jest ono zaburzone, to skorzystać z pomocy specjalistów.

Jak jeść w święta, żeby nie przytyć?

  1. Planuj – uwzględnij nadmiar kalorii w swoim tygodniu jadłospisie, dodaj intensywny trening, świadomie kontroluj to, ile zjadasz.
  2. Pij dużo wody – woda nie tylko wypełni żołądek, ale także przyspieszy trawienie i sprawi, że ciężkostrawne dania nie będą godzinami „zalegać” w brzuchu.
  3. Ogranicz spożycie alkoholu – procenty nie tylko powodują trudności z samokontrolą dotyczącą jedzenia, ale też same w sobie mają sporo kalorii.
  4. Jedz powoli – spożywanie zbyt szybko jest głównym powodem, dla którego ludzie się przejadają. Mózg może potrzebować od 15 do 20 minut, aby wysłać sygnał do żołądka, że jest już pełny.
  5. Rozmawiaj, śmiej się, kolęduj – poświęć trochę czasu, aby cieszyć się okresem świątecznym i uczestniczyć w rodzinnych spotkaniach i przyjęciach bez strachu i stresu związanego z nadmiernym przybieraniem na wadze. Z planem i wcześniejszymi przygotowaniami zdobycie dodatkowych kilogramów będzie o wiele trudniejsze.

Pon. - Pt. od 8:00 - 16:00

Fitdiet Sp. z o.o.

Nr konta do płatności za zestawy:

31 1140 2004 0000 3702 7694 9982 (mBank)

Logo przelewy 24
;