dietasrodziemnomoroska.jpg

Dlaczego dieta śródziemnomorska działa? Jakie są jej główne założenia?

20.7.2023

Dieta śródziemnomorska zyskała w ostatnich latach reputację zdrowego i skutecznego sposobu odżywiania. Ten jadłospis inspirowany tradycyjnymi nawykami żywieniowymi ludzi żyjących w krajach położonych nad Morzem Śródziemnym wiąże się z licznymi korzyściami i jest znany ze swoich właściwości wspomagających odchudzanie i zmniejszających ryzyko chorób przewlekłych. Jednak zrozumienie, dlaczego dieta śródziemnomorska działa, wymaga zagłębienia się w jej główne założenia i zasady, które odróżniają ją od innych planów żywieniowych.

O co chodzi w diecie śródziemnomorskiej? Pochodzenie i znaczenie kulturowe

Dieta śródziemnomorska reklamowana jest jako jedna z najzdrowszych diet. Pochodzący z krajów leżących nad Morzem Śródziemnym, w tym z Grecji, Włoch, Hiszpanii i Maroka, ten sposób odżywiania opiera się na tradycyjnej żywności spożywanej przez te kultury od wieków. Dieta śródziemnomorska kładzie nacisk na spożywanie pokarmów pochodzenia roślinnego, takich jak owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste, rośliny strączkowe, orzechy i nasiona. Zawiera również umiarkowane ilości produktów mlecznych, takich jak jogurt i ser, i zachęca do spożywania chudego białka odzwierzęcego, w szczególności ryb.

Kulturowe znaczenie diety śródziemnomorskiej wykracza poza korzyści zdrowotne. Reprezentuje sposób życia, który bazuje na wspólnych posiłkach z rodziną i przyjaciółmi, a także koncentruje się na świeżych składnikach pozyskiwanych lokalnie. W tych krajach, w których gościnność jest wysoko ceniona, jedzenie odgrywa integralną rolę w zbliżaniu ludzi.

Dowody potwierdzające skuteczność diety śródziemnomorskiej

Badania naukowe konsekwentnie wykazały dowody potwierdzające skuteczność tego schematu żywieniowego w promowaniu ogólnego dobrego samopoczucia i zmniejszaniu ryzyka chorób przewlekłych. Na szczególną uwagę zasługują dane z szeroko zakrojonego badania opublikowanego w The New England Journal of Medicine, w którym stwierdzono, że przestrzeganie diety śródziemnomorskiej znacznie zmniejszyło częstość występowania poważnych zdarzeń sercowo-naczyniowych, takich jak zawały serca i udary mózgu.

Ponadto liczne badania wykazały, że dieta śródziemnomorska może mieć pozytywny wpływ na kontrolę masy ciała. Przegląd i metaanaliza przeprowadzona przez naukowców z Uniwersytetu Harvarda ujawniły, że osoby przestrzegające tego planu żywieniowego, miały większe szanse na utratę wagi w porównaniu z osobami stosującymi inne diety. Można to przypisać kilku czynnikom, w tym naciskowi na pełnowartościowe produkty spożywcze, w tym sezonowe owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste, chude białka i zdrowe tłuszcze, takie jak oliwa z oliwek.

Kluczowe składniki w diecie śródziemnomorskiej

Najważniejszym elementem diety śródziemnomorskiej jest obfitość świeżych owoców i warzyw. Dostarczają one niezbędnych witamin, minerałów i przeciwutleniaczy, które chronią przed stanami zapalnymi i stresem oksydacyjnym. Kolejnym istotnym składnikiem tej słynnej diety jest oliwa z oliwek. Bogata w jednonienasycone kwasy tłuszczowe pomaga obniżyć poziom niechcianego cholesterolu, zawiera również polifenole o silnych właściwościach przeciwzapalnych.

Ponadto produkty pełnoziarniste, takie jak komosa ryżowa i brązowy ryż, odgrywają znaczącą rolę w tym planie żywieniowym. Bogate w błonnik i składniki odżywcze, przyczyniają się do uczucia sytości i wspierają zdrowie układu pokarmowego, a jednocześnie mają niski indeks glikemiczny, pomagając utrzymać stabilny poziom cukru we krwi przez cały dzień.

Możesz spróbować diety śródziemnomorskiej już teraz! Skorzystaj z planu VegeFishFit i sprawdź, czy będzie ona dobra również dla Ciebie!

Pon. - Pt. od 8:00 - 16:00

Fitdiet Sp. z o.o.

Nr konta do płatności za zestawy:

31 1140 2004 0000 3702 7694 9982 (mBank)

Logo przelewy 24
;