wegetarianizm.jpg

Wegetarianizm w pigułce – najważniejsze informacje

10.1.2023

Wegetarianizm to styl odżywiania, w którym bazą są artykuły roślinne. Wegetarianie powstrzymują się od spożywania produktów zwierzęcych, takich jak mięso, drób, ryby i owoce morza. W zależności od indywidualnych przekonań i preferencji można również unikać innych wytworów ubocznych pochodzenia zwierzęcego, takich jak jaja, nabiał, miód czy żelatyna. Dieta wegetariańska jest bogata w błonnik, witaminy i minerały, a jednocześnie ma niską zawartość tłuszczów nasyconych i cholesterolu.

Czy dieta wegetariańska jest zdrowa?

Dieta wegetariańska i wegańska może być zdrowym wyborem dla wielu osób. Wyeliminowanie produktów zwierzęcych takich jak mięso, jaja i nabiał może zmniejszyć ryzyko rozwoju niektórych chorób, w tym zaburzeń serca i niektórych nowotworów.

Diety wegetariańskie są zwykle bogate w błonnik, witaminy, minerały, antyoksydanty i fitoskładniki, które uzyskuje się z pokarmów pochodzenia roślinnego, takich jak:

  • owoce,
  • warzywa,
  • rośliny strączkowe,
  • orzechy,
  • ziarna.

Jedzenie dużej ilości pełnoziarnistego pieczywa i zbóż, a także roślin strączkowych dostarcza ważnych dla wegetarian białek. Przy starannym planowaniu i przemyślanych nawykach żywieniowych, dieta wegetariańska może być pożywną opcją, która przynosi różne korzyści zdrowotne. Co więcej, zmniejszenie ilości spożywanych produktów zwierzęcych może mieć również korzyści dla środowiska naturalnego.

Zalety wegetarianizmu

Wegetarianizm to dieta i styl życia, w którym ludzie wykluczają mięso ze swoich nawyków konsumpcyjnych. Z punktu widzenia zdrowia dieta wegetariańska ma zwykle znacznie niższą zawartość tłuszczów nasyconych i cholesterolu niż dieta oparta na mięsie, a zatem jest pomocna w zmniejszaniu ryzyka rozwoju chorób układu krążenia, otyłości i cukrzycy typu 2.

Ograniczenie lub wyeliminowanie spożycia zwierząt może skutkować poprawą stanu środowiska naturalnego, ponieważ pomaga zmniejszyć zanieczyszczenia wynikające z hodowli przemysłowej. Obecna forma pozyskiwania mięsa i produktów odzwierzęcych pochłania także ogromne połacie przestrzeni, która mogłaby zostać zagospodarowana w jakikolwiek inny sposób, w tym na tworzenie miejsc do generowania energii.

Wreszcie, etyka odgrywa rolę w wegetarianizmie, ponieważ obywanie się bez mięsa zmniejsza liczbę zwierząt zabijanych każdego roku na jedzenie. Część osób decydujących się przejść na weganizm lub wegetarianizm nie jest w stanie zaakceptować tego, jak wyglądają warunki hodowli przemysłowej i że nie ma ona już nic wspólnego z tym, co kojarzone jest z tradycyjnym gospodarstwem rolnym.

Co jedzą wegetarianie?

Wegetarianie, którzy nie jedzą mięsa, znajdują wiele różnych produktów, które mogą włączyć do swojej diety. Wielu wegetarian skupia się na spożywaniu produktów bogatych w składniki odżywcze, składającej się z pełnych ziaren, roślin strączkowych, owoców i warzyw, orzechów i nasion. Wszystkie one są doskonałym źródłem niezbędnych witamin i minerałów, takich jak wapń, magnez i żelazo. Białka pochodzenia roślinnego, takie jak tofu czy ciecierzyca, z powodzeniem zastępują białko odzwierzęce.

Pon. - Pt. od 8:00 - 16:00

Fitdiet Sp. z o.o.

Nr konta do płatności za zestawy:

31 1140 2004 0000 3702 7694 9982 (mBank)

Logo przelewy 24
;